Povlaky používané ke zvýšení životnosti a produktivity fréz

Hlavním přínosem PVD povlaků je zvýšení životnosti a produktivity fréz při třískovém obrábění. Povlaky se vyznačují:  

- vysokou povrchovou tvrdostí
- vysokou odolností vůči otěru
- snížením koeficientu tření
- snížením přenosu tepla do nástroje

Společnost ZPS-FRÉZOVACÍ NÁSTROJE a.s., po konzultacích s dodavatelem povlaku, vybrala jako nejvodnější povlak pro většinu aplikací povlak TiAlN (univerzál). Tento povlak bude v následujícím období nabízen jako standardní povlak, který bude u katalogových válcových čelních (DIN 844) a drážkovacích fréz (DIN 327) držen skladem. Cílem je zkrátit dodací lhůty povlakovaných nástrojů. A zjednodušit koncovým uživatelům výběr správného povlaku.

Zjednodušeně řečeno je možné zvýšit standartní řeznou rychlost nepovlakovaného nástroje  1,3 x (u TiN), 1,4 x (u TiCN) a 1,5 x (u TiAlN, AlTiN). Tyto hodnoty jsou pouze orientační, protože záleží na mnoha dalších faktorech jako je chlazení, vhodný stroj, správná volba povlaku pro obráběný materiál atd.

Pro nanášení tvrdých otěruvzdorných povlaků na naše nástroje se používá technologie katodového obloukového napařování, která je nejpoužívanější ve světě. Povlakování je realizováno na švýcarské technologii Platit.

 


TiAlN

Univerzální povlak pro obrábění celé škály materiálů středních a vyšších pevností středními a vyššími řeznými rychlostmi. Má výborný poměr tvrdosti a houževnatosti díky multivrstvé struktuře. Díky vyšší oxidační odolnosti a tvrdosti za vysokých teplot, nevyžaduje dokonalé chlazení.

AlTiN

Povlak s velmi vysokou oxidační odolností vhodný pro náročné aplikace jako jsou frézování vysokými řeznými rychlostmi, popřípadě frézování bez chlazení. Povlak je vhodný například tvárné litiny, ocelí vysokých pevností, případně ocelí pro kování.

AlCrN

Povlak s vysokou abrasivní odolností, stabilitou a tvrdostí při vysokých teplotách.